понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe plot inaczej po prostu żywop��ot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty zazwyczaj pełnia funkcje ogrodzenia, niemniej nierzadko służą dodatkowo za dekoracje. Przeważnie takie ogrodzenie Winylowe stawia się w słonecznych elementach, w których prędko rosną oraz mocno gęstnieją. Wiele wdzięku maja również takie żywe ploty, które wiodą poprzez cieniste katy ogrodu. Ciemna zieleń liści z przejrzysta gdzieniegdzie plątanina gałązek ewentualnie kwiatami aranżują przyciągające wzrok obrazki, natomiast rześka wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet krótki spacer obok takiego ogrodzenia wycisza oraz odpręża.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, powinno się uwzględnić funkcje takiego ogrodzenia, warunki które są w skwerze, również nasze preferencje a także czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o normalnym pokroju samodzielnie rosną, często tez bujnie rozkwitają, tymczasem potrzebują tez dużo przestrzeni. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie PVC mogą być niezmiernie wysmukłe, jednakże należny je cyklicznie wycinać i właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, albowiem takie ogrodzenie konstruuje się na lata, czasami nawet na pokolenia.


Z reguły wystarczający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, niezwykle modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on mnóstwo zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio toleruje porę suchą,
•szybko kiełkuje,
•cyklicznie podcinany pięknie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek układa nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga błyszcząca - jesienią cudownie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. gatunki o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony ogrodu, natomiast cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Niesłychanie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia z plastiku stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki i ulice. Żeby utworzyć taki plot rośliny zasadzamy naokoło granic posesji. Jeżeli mamy sporo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Jeśli chcemy żeby nasze żywe plot było nadzwyczaj wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze gdy rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий